
Vil gi flere innspill om formålet med åpen gruppe
Norges Fiskarlag ønsker å gi ytterligere innspill til gjennomgangen av formålet med åpen gruppe i torskefiskeriet i nord.
Fiskeridirektoratet har forlengst etablert en arbeidsgruppe som skal gjennomgå formålet med åpen gruppe i torskefisket i nord. Gruppen skal vurdere innretning og tiltak som i større grad bidrar til at åpen gruppe fungerer etter intensjonen. Norges Fiskarlag har i en forelåpig tilbakemelding påpekt at de ønsker en enda tydeligere avklaring om åpen gruppe, før det kan gis et mer omfattende innspill fra deres side.
- En grundig gjennomgang av hvem som deltar i åpen gruppe i dag, og redegjørelse over hvordan deltakelsen og kvoteutnyttelsen i fisket har utviklet seg over tid, er en helt vesentlig forutsetning for å gi konstruktive innspill til målrettede tiltak for åpen gruppe, mener fiskarlaget.
Det er en Arbeidsgruppe oppnevnt av Fiskeridepartementet som har invitert fiskerinæringen til å komme med innspill. Så langt er dette bare gitt på mandatets siste kulepunkt, og det vil si hvilke formål åpen gruppe bør ivareta, og ut fra dette vurdere og foreslå alternative innretninger av åpen gruppe. Mandatet til arbeidsgruppen omfatter også en bredere kartlegging av hvordan fisket etter torsk, hyse og sei nord for 62°N i åpen gruppe har utviklet seg.
-Vi påpeker at resultatene fra denne gjennomgangen, i høy vil grad påvirke hvilke tiltak som prioriteres og foreslås fra Fiskarlaget.
Norges Fiskarlag mener derfor det er utfordrende å være mer konkret nå, om hva som bør være formålet med åpen gruppe i framtiden og å foreslå eventuelle kriterier for innstramming av deltakervilkår før resultatene fra den varslede kartleggingen er på bordet.
Fiskarlaget har imidlertid anbefalt arbeidsgruppen om å blant annet prioritere en sammenstilling av ulike data i fisket etter torsk, hyse og sei nord for 62°N i åpen gruppe. De ønsker blant annet å se på utviklingen i antall deltakende fartøy, utviklingen i størrelsen på deltakende fartøy (største lengde) og utvikling i kjønn- og aldersfordeling på fiskere som deltar.
De ønsker også dokumentasjon på utvikling i fordeling av antall deltakende fiskere på blad A og B i Fiskermanntallet, samt fordeling av fangst/kvoteutnyttelse fordelt på fiskernes manntallsstatus, utvikling i antall fiskere om deltar og som samtidig er mannskap på fartøy i andre lukkede fiskerier, utvikling i antall fiskere om deltar og som samtidig har inntekt fra annen næringsvirksomhet og utvikling i antall fiskere om deltar og som samtidig mottar pensjonsinntekt.
Videre er det et ønske om å se på utviklingen i antall fiskere som deltar og som kommer fra andre EØS-land, utvikling i geografisk fordeling på deltakende fiskere, samt fordeling av fangst/kvoteutnyttelse fordelt på geografiske områder og utvikling i hvilket omfang fartøy som deltar i det åpne torskefisket også deltar i andre åpne fiskerier (hyse, sei, lange, brosme mv.). Fiskarlaget ønsker også en oversikt over utviklingen i antall fartøy som selger seg ut av lukkede fiskerier for så å delta i åpen gruppe i etterkant
Fiskarlaget vil gjøre en grundig gjennomgang og vurdering når vi får tilgang på kartleggingen av torskefisket i åpen gruppe og når utvalgsrapporten eventuelt sendes på høring, skriver de til slutt i sin kommentar.