Caroline Lunde Ellingsen er jurist med bakgrunn fra Nærings- og fiskeridepartementet.

Hun skal forhandle om pelagisk fisk

Sjømat har ansatt ny fagsjef som skal jobbe med pelagisk sektor.

Publisert Sist oppdatert

Caroline Lunde Ellingsen (41) har takket ja til å bli fagsjef i Sjømat Norge. Fra 15. august er hun en del av industriavdelingen som jobber for fiskeindustrien. Hovedansvarsområdet hennes vil være saker innenfor pelagisk sektor. Ellingsen vil blant annet føre drøftinger med Sildelaget vedrørende råstoff til konsum og mel og olje, og være industriens representant i den norske delegasjonen i kyststatsforhandlingene om kolmule, makrell og norsk vårgytende sild.

Ellingsen har siden 2010 hatt ulike roller i Nærings- og fiskeridepartementet, både knyttet til fiskeriforhandlingsseksjonen, havbruksseksjonen og sjømatseksjonen i Næringspolitisk avdeling. I perioden 2015–2019 var hun nærings- og fiskeriråd ved EU-delegasjonen i Brussel. Hun er utdannet jurist fra Universitetet i Oslo, og har studert ved Humbolt-Universität zu Berlin i Tyskland.

– Jeg er spent på å ta fatt på oppgaven og gleder meg til å bli med på laget i Sjømat Norge. Etter mange år i Nærings- og fiskeridepartementet ser jeg frem til å jobbe tett på sjømatnæringen, men samtidig få muligheten til å se ting fra et nytt perspektiv, sier Caroline Ellingen.

Ellingsen er fra Larvik, bosatt i Oslo, er gift og har to barn.

– Caroline vil styrke laget i Sjømat Norge, sier administrerende direktør Geir Ove Ystmark.

Administrerende direktør Geir Ove Ystmark i Sjømat Norge.

– Vi er svært heldige som har fått ja fra en dyktig jurist som har førstehånds kunnskap om sjømatnæringen. Hun har den kompetansen og erfaringen vi har bruk for og vil trenge i tiden fremover. Vi er svært glade for at Caroline har takket ja til å begynne i Sjømat Norge.