Det ble tatt mange store fangster kolmule i forrige uke.

57.000 tonn kolmule på en uke

Det ble en topp kolmuleuke med hele 57.700 tonn i journalen, melder Norges Sildesalgslag in sin rapport for forrige ukes fiske. 

Publisert

Av forrige ukes kvantum ble hele 31.800 tonn innmeldt på søndag fra 29 forskjellige båter, der fangstene varierte fra 950 til hele 3.300 tonn som største fangst. All kolmulen er fisket i internasjonalt farvann, vel 200 nautiske mil sørvest av Irland.

Fisket i dette området varierte en god del i første del av uken, da kolmulen stod mer spredt utover og værforholdene hemmet fiske noe. Men så tok det seg kraftig opp, og I helgen kom båtene over godt med fisk. Godt vær gjorde også sitt til at båtene kunne ta gode trålhal på kort tid.

Årets kolmulekvote er på hele 406.000 tonn, og Sildesalgslaget synes det er gledelig at det er godt fiske allerede tidlig i februar. Normalt er det beste fisket i siste del av februar og i mars. Det forventes god deltagelse i de kommende ukene, og håpet er at værgudene og tilgjengelighet av fisk er på lag med kolmulefiskerne.