Norge eksporterte sjømat til en verdi av 3 milliarder kroner til Afrika i 2024.

Eksporterte sjømat for 3 milliarder til Afrika

Fasiten for norsk sjømateksport til Afrika for 2024 ble på totalt 3 milliarder kroner. Det er en vekst på 5 prosent i verdi sammenlignet med 2023.

Publisert

Det er sjømatutsendingen for Vest- og Sentral-Afrika , Johnny Håberg, som melder dette i en status-rapport for kontinentet. Pelagiske arter utgjorde 1,1 milliarder kroner, hvitfisk 1 milliard kroner og laksefisk 772 millioner kroner.

De største enkeltmarkedene var Egypt med en verdi på 1,15 milliarder kroner, DR Kongo og Kongo Brazzaville importerte til sammen for 587 millioner kroner, Sør-Afrika sto for 421 millioner kroner og Nigeria 373 millioner kroner

Totalvolumet av all norsk sjømat til Afrika ble på 105.000 tonn. Av dette var 16.000 tonn klippfisk til en verdi av 700 millioner kroner og 7.641 tonn tørrfisk (inkludert hoder) til en verdi av 250 millioner kroner til kontinentet, melder Norges sjømatråd sin utsending.